Sunday, 2 May 2010

Awards, nominations and winners!

The Edgar® Awards were presented to the winners at their 64th Gala Banquet, on April 29, 2010 at the Grand Hyatt Hotel, New York City and the winners are:-

Grandmaster: Dorothy Gilman, author of the Mrs. Pollifax mysteries
Best Novel: The Last Child by John Hart (Minotaur Books)
Best First Novel by an American Author: In the Shadow of Gotham by Stefanie Pintoff (Minotaur Books)

Best Paperback Original: Body Blows by Marc Strange (Castle Street Mysteries)
Best Short Story: "Amapola" by Luis Urrea in Phoenix Noir (Akashic Books)
Best Critical/Biographical: The Lineup: The World's Greatest Crime Writers Tell the Inside Story of Their Detectives, edited by Otto Penzler (Hachette Book Group-Little, Brown)
Best Juvenile: Closed for the Season by Mary Downing Hahn (HMH Children's Book)
Best Young Adult: Reality Check by Peter Abrahams (HarperTeen)
Best TV Episode Teleplay: "Place of Execution," teleplay by Patrick Harbinson (PBS) (based on the novel by Val McDermid)
Best Fact Crime: Columbine by Dave Cullen (Twelve)
Ellery Queen Award: Poisoned Pen Press, Barbara Peters & Robert Rosenwald
Raven Award #1: Zef Buffman, International Mystery Writers Festival
Raven Award #2: Mystery Lovers Bookshop (Oakmont, PA)
Robert L. Fish Memorial Award: "A Dreadful Day" by Dan Warthman, Alfred Hitchcock Mystery Magazine (Dell Magazines)

More information can be found here from the MWA and here from the Wall Street Journal.

On Wednesday 28 April 2010 SJ Bolton won the Simon & Schuster- Mary Higgins Clark Award for her novel Awakening (Minotaur Books). The award was presented at the MWA's Agents and Editors Party. More info can be found here.

The winners of the annual Reviewers' Choice Awards were announce by RT Book Reviews (Romantic Times). The nominees and winners of these awards, given in many categories, are selected by a staff of over 50 reviewers representing the readers' voice in the women's fiction industry.

The winners in the Mystery, Suspense, and Thriller category are (for books published in 2009):
Amateur Sleuth: Plum Pudding Murder by Joanne Fluke (Kensington)
Contemporary Mystery: Kill For Me by Karen Rose (Grand Central)
First Mystery: A Bad Day for Sorry by Sophie Littlefield (St. Martin's Minotaur)
Historical Mystery: What Remains of Heaven by C. S. Harris (NAL)
PI/Police Procedural Novel: A Darker Domain by Val McDermid (Harper)
Suspense/Thriller: The Messenger by Jan Burke (Simon & Schuster)
A complete list of all the nominees and winners can be found here

Deadly Ink
have announced the following nominations for the 2010 David G. Sasher, Sr. Award-aka "The David"- for the best mystery published during the prior year (2009).

Lincoln Child - Terminal Freeze
Mary Jane Clark - Dying For Mercy
Harlan Coben - Long Lost
Hallie Ephron - Never Tell a Lie
Parnell Hall - Dead Man's Puzzle
Elaine Viets - Killer Cuts

Attendees at the 2010 Deadly Ink Mystery Conference will vote for their favorite, and the winner will be announced at the Saturday Night Awards Banquet. The 2010 Deadly Ink Mystery Conference will take place June 25-27, 2010 at Parsippany Sheraton, Parshippany, NJ where the Guest of Honor will be Gillian Roberts.

The Arthur Ellis Award Shortlist was announced on Thursday April 22, 2010. These are the annual awards for the Best in Canadian crime fiction presented by the Crime Writers of Canada

Best Crime Novel:
Aloha, Candy Hearts by Anthony Bidulka
Arctic Blue Death by R.J. Harlick
Finger's Twist by Lee Lamothe
Death Spiral by James W. Nichol
High Chicago by Howard Shrier

Best First Novel:

The Sweetness at the Bottom of the Pie by Alan Bradley
The Cold Light of Mourning by Elizabeth J. Duncan
The Weight of Stones by C.B. Forrest
A Magpie's Smile by Eugene Meese
Darkness at the Stroke of Noon by Dennis Richard Murphy

Best Crime Writing in French:
Je compte les morts by Genevieve Lefebvre
Le mort du chemin des Arsène by Jean Lemieux
La faim de la terre by Jean-Jacques Pelletier
Peaux de chagrin by Diane Vincent

Best Non-Fiction:
The Fat Mexican: The Bloody rise of the Bandidos Motorcycle Club by Alex Caine
Runaway Devil by Robert Remington and Sherri Zickefoose
The Slasher Killings by Patrick Brode
Post Mortem by Jon Wells
Murder without Borders by Terry Gould

Best Juvenile:
Not Suitable for Family Viewing by Vicki Grant.
Haunted by Barbara Haworth-Attard.
Homicide Related by Norah McClintock.
The Hunchback Assignments by Arthur Slade
The Uninvited by Tim Wynne-Jones

Best Unpublished First Crime Novel(the Unhanged Arthur)
This Cage of Bones by Pam Barnsley
Confined Space by Deryn Collier
The Corpse Flower by Gloria Ferris
A Bait of Pleasure by Blair Hemstock
Putting Them Down by Peter Kirby

Best Short Story
"Backup" by Rick Mofina
"Prisoner in Paradise" by Dennis Richard Murphy
"Nothing is Easy" by James Petrin
"Time Will Tell" by Twist Phelan
"Clowntown Pajamas" by James Powell

The winners will be announced on May 27

Agatha Awards -

The winners of the Agatha Awards have been announced and they are:-

Best Novel:
The Brutal Telling, by Louise Penny

Best First Novel:
The Sweetness at the Bottom of the Pie, by Alan Bradley

Best Short Story:

"On the House," by Hank Phillippi Ryan

Best Nonfiction:
Dame Agatha's Shorts, by Elena Santangelo

Best Children's/Young Adult:
The Hanging Hill, by Chris Grabenstein

China Miéville
has won a third Arthur C Clarke Award with his novel The City and The City. More information can be found in an article in the Guardian. Last month the book won the British Science Fiction Association prize for best novel.

The Short Mystery Fiction Awards
also known as the Derringer Awards have been announced.

The 2010 Edward D. Hoch Memorial Golden Derringer For Lifetime Achievement was awarded to Lawrence Block.

BEST FLASH STORY (Up to 1,000 Words)
"And Here's To You, Mrs. Edwardson," by Hamilton Waymire (Winner)Published in the webzine *Big Pulp*, November 23, 2009
"Awake" by David Dean Published in EQMM, July 2009
"Gutterball" by Stephen D. Rogers Published in Woman's World Magazine, Sep 7, 2009
"The Right Track" by R.T. Lawton Published in Woman's World Magazine, 10/26/09
"Unplanned" by Libby Cudmore Published in Thrillers, Killers 'n' Chillers, August 2009

BEST SHORT STORY (1,001 - 4,000 Words)
"Identity Theft" by Robert Weibezahl Published in Beat to a Pulp, March 2009
"The Biography of Stoop the Thief" by Steven Torres Published in Uncage Me!, July 2009
"The Hard Sell" by Jay Stringer Published in Beat to a Pulp, 2009
"The Right to Remain Silent" by Debbi Mack Published in Back Alley Webzine, August 2009
"Twas the Night" by Anita Page (Winner)Published in The Gift of Murder, 2009

BEST LONG STORY (4,001 - 8,000 Words)
"A Stab in the Heart" by Twist Phelan Published in EQMM, February
"Famous Last Words" by Doug Allyn (winner) Published in EQMM, November
"Regarding Certain Occurrences in a Cottage at the Garden of Allah" by Robert S. Levinson Published in AHMM, November
"Snow on Bloedkoppie" by Berhard Jaumann (translated from the German by Mary Tannert)Published in EQMM, August
"The Shipbreaker" by Mike Wiecek Published in EQMM, March/April

BEST NOVELETTE (8,001 - 17,500 Words)
"Adjuncts Anonymous" by B.K. Stevens Published in AHMM, June
"Julius Katz" by Dave Zeltserman (Winner)Published in EQMM, September/October
"The Last Drop" by R.W. Kerrigan Published in EQMM, February
"The Pirate's Debt" by Toni L.P. Kelner Published in EQMM, August
"Uncle Brick and Jimmy Kills" by Allan Leverone Published in Mysterical-E

Congratulations to all the winners and nominees.

No comments: